Closes at
See all

Classifications

Stage 1

Como-Bergamo

Rider
Team
Time
Time bonus
Gap
1
Tadej
POGAČAR
UAE TEAM EMIRATES
06:01:39
-
00:00
2
Fausto
MASNADA
DECEUNINCK - QUICK-STEP
06:01:39
-
00:00
3
Adam
YATES
INEOS GRENADIERS
06:02:30
-
00:51
4
Primož
ROGLIČ
JUMBO-VISMA
06:02:30
-
00:51
5
Alejandro
VALVERDE
MOVISTAR TEAM
06:02:30
-
00:51

Stage 1  official withdrawals

Rider
Team
 
Giovanni
CARBONI
BARDIANI CSF FAIZANE'
 
Antonio
PEDRERO
MOVISTAR TEAM
 
Omer
GOLDSTEIN
ISRAEL START-UP NATION
 
Marco
FRAPPORTI
VINI ZABU'
 
Victor
LAFAY
COFIDIS
 
Rodrigo
CONTRERAS PINZON
ASTANA - PREMIER TECH
 
Francesco
GAVAZZI
EOLO-KOMETA CYCLING TEAM
 
Petr
VAKOČ
ALPECIN-FENIX
 
Dries
DEVENYNS
DECEUNINCK - QUICK-STEP
 
Mauro
SCHMID
TEAM QHUBEKA NEXTHASH
 
Pieter
SERRY
DECEUNINCK - QUICK-STEP
 
Dylan
SUNDERLAND
TEAM QHUBEKA NEXTHASH
 
Filippo
FIORELLI
BARDIANI CSF FAIZANE'
 
Winner Andrew
ANACONA
TEAM ARKEA - SAMSIC
 
Ben
HERMANS
ISRAEL START-UP NATION
 
Jakub
MARECZKO
VINI ZABU'
 
Rémy
ROCHAS
COFIDIS
 
Fabio
FELLINE
ASTANA - PREMIER TECH
 
Matthieu
LADAGNOUS
GROUPAMA - FDJ
 
Jefferson
CEPEDA
ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC
 
Anthony
ROUX
GROUPAMA - FDJ
 
Daniel
MUÑOZ GIRALDO
ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC
 
Benoit
COSNEFROY
AG2R CITROEN TEAM
 
Karel
VACEK
TEAM QHUBEKA NEXTHASH
 
Cesare
BENEDETTI
BORA - HANSGROHE
 
Elie
GESBERT
TEAM ARKEA - SAMSIC
 
James
PICCOLI
ISRAEL START-UP NATION
 
Daniel
PEARSON
VINI ZABU'
 
Diego Andres
CAMARGO PINEDA
EF EDUCATION - NIPPO
 
Alexey
LUTSENKO
ASTANA - PREMIER TECH
 
Daniel
ARROYAVE CAÑAS
EF EDUCATION - NIPPO
 
Matteo
SOBRERO
ASTANA - PREMIER TECH
 
Gianni
MOSCON
INEOS GRENADIERS
 
Filippo
TAGLIANI
ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC
 
Jaakko
HÄNNINEN
AG2R CITROEN TEAM
 
Gianluca
BRAMBILLA
TREK - SEGAFREDO
 
Giovanni
ALEOTTI
BORA - HANSGROHE
 
Romain
HARDY
TEAM ARKEA - SAMSIC
 
Chris
HARPER
JUMBO-VISMA
 
Riccardo
STACCHIOTTI
VINI ZABU'
 
Niklas
EG
TREK - SEGAFREDO
 
Emanuel
BUCHMANN
BORA - HANSGROHE
 
Lukasz
OWSIAN
TEAM ARKEA - SAMSIC
 
Matthew
HOLMES
LOTTO SOUDAL
 
James
WHELAN
EF EDUCATION - NIPPO
 
Vincenzo
ALBANESE
EOLO-KOMETA CYCLING TEAM
 
Mikel
LANDA MEANA
BAHRAIN VICTORIOUS
 
Jan
HIRT
INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉRIAUX
 
Nicola
VENCHIARUTTI
ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC
 
Xandro
MEURISSE
ALPECIN-FENIX
 
Samuele
BATTISTELLA
ASTANA - PREMIER TECH
 
Floris
DE TIER
ALPECIN-FENIX
 
Jan
POLANC
UAE TEAM EMIRATES
 
Ide
SCHELLING
BORA - HANSGROHE
 
Sean
BENNETT
TEAM QHUBEKA NEXTHASH
 
Andreas
KRON
LOTTO SOUDAL
 
Davide
BAIS
EOLO-KOMETA CYCLING TEAM
 
Matej
MOHORIC
BAHRAIN VICTORIOUS
 
Louis
MEINTJES
INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉRIAUX
 
Stephen
WILLIAMS
BAHRAIN VICTORIOUS
 
Chris
FROOME
ISRAEL START-UP NATION
 
Manuele
BOARO
ASTANA - PREMIER TECH
 
Jimmy
JANSSENS
ALPECIN-FENIX
 
Simone
BEVILACQUA
VINI ZABU'
 
Natnael
BERHANE
COFIDIS
 
Andreas Stokbro
NIELSEN
TEAM QHUBEKA NEXTHASH
 
Maxim
VAN GILS
LOTTO SOUDAL
 
Erik
FETTER
EOLO-KOMETA CYCLING TEAM
Follow us
on social media
# ilombardia
top sponsor
official partners
official suppliers