05 October 2018

Il Lombardia, Provisional Entry List

The provisional entry lists for next week’s Autumn Classics – Milano-Torino NamedSport, GranPiemonte NamedSport and Il Lombardia NamedSport – organised by RCS Sport / La Gazzetta dello Sport are announced today.

 

Among the names entered in the first race, Milano-Torino NamedSport on Wednesday 10 October, are the new ITT World Champion Rohan Dennis, Gianni Moscon, Thibaut Pinot, Julian Alaphilippe, Mikel Landa, Adam Yates, Vuelta a España runner-up Enric Mas, Bob Jungels, Tim Wellens, Rafal Majka, Bauke Mollema, Rui Costa, Dan Martin and Ilnur Zakarin.

 

The riders on the list for the following day, Thursday 11 October’s Granpiemonte NamedSport, include the freshly crowned Road World Champion Alejandro Valverde, potentially in his first race wearing the Rainbow Jersey. Alongside him are many more of the sport’s top names: the Olympic Champion Greg Van Avermaet, Egan Bernal, Alessandro De Marchi, Davide Formolo, Tiesj Benoot, Sacha Modolo and Filippo Ganna.

 

Saturday 13 October it’s ll Lombardia NamedSport: the final Classic Monument of the season, will be a “revenge” race for the last edition of the Worlds, with the entire Innsbruck-Tirol podium in the entry list. Lining up next to Valverde, Romain Bardet and Michael Woods are the other riders set to challenge last edition’s winner Vincenzo Nibali. Among them are Gianni Moscon, Thibaut Pinot, Julian Alaphilippe, Greg Van Avermaet, Vuelta a España winner Simon Yates and his brother Adam, Enric Mas, Rigoberto Uran, Tim Wellens, Primoz Roglic, Rui Costa, Wilco Kelderman and Bauke Mollema.

 

TEAMS

The teams of seven riders who will participate in the three races – with the main riders in the provisional entry lists indicated – are:

 

99th Milano-Torino NamedSport – Wednesday 10 October (21 teams: 15 UCI WorldTeams and 6 UCI Professional Continental Teams)

  • ASTANA PRO TEAM – Fuglsang, Fraile
  • BAHRAIN – MERIDA – Visconti, Pozzovivo
  • BMC RACING TEAM – Dennis, De Marchi
  • BORA – HANSGROHE – Majka, Formolo
  • GROUPAMA – FDJ – Pinot, Reichenbach
  • LOTTO SOUDAL – Benoot, Wellens
  • MITCHELTON – SCOTT – Adam Yates, Kreuziger
  • MOVISTAR TEAM – Landa, Betancur
  • QUICK – STEP FLOORS – Alaphilippe, Mas
  • TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE – Rolland, Moreno
  • TEAM KATUSHA ALPECIN – Zakarin, Spilak
  • TEAM SKY – Moscon, Bernal
  • TEAM SUNWEB – Oomen, Kelderman
  • TREK – SEGAFREDO – Brambilla, Mollema
  • UAE TEAM EMIRATES – Martin, Rui Costa
  • ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC – Ballerini, Masnada
  • BARDIANI CSF – Ciccone, Senni
  • ISRAEL CYCLING ACADEMY – Neilands, Plaza
  • NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI – Ponzi, Santaromita
  • TEAM FORTUNEO – SAMSIC – Barguil, Feillu
  • WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA – Florez, Zardini

 

Download the Provisional Entry List of the 99th Milano-Torino NamedSport.

 

102nd GranPiemonte NamedSport – Thursday 11 October (18 teams: 12 UCI WorldTeams and 6 UCI Professional Continental Teams)

  • ASTANA PRO TEAM – Lutsenko, Fraile
  • BAHRAIN – MERIDA – Colbrelli, Izagirre
  • BMC RACING TEAM – Van Avermaet, Dennis
  • BORA – HANSGROHE – Formolo, Majka
  • LOTTO SOUDAL – Wellens, Benoot
  • MOVISTAR TEAM – Valverde Landa
  • QUICK – STEP FLOORS – Asgreen, Capecchi
  • TEAM DIMENSION DATA – Cummings, Vermote
  • TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE – Modolo, Breschel
  • TEAM KATUSHA ALPECIN – Zakarin, Belkov
  • TEAM SKY – Bernal, Henao
  • UAE TEAM EMIRATES – Ganna, Marcato
  • ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC – Belletti, Ballerini
  • BARDIANI CSF – Guardini, Tonelli
  • GAZPROM – RUSVELO – Rovny, Porsev
  • ISRAEL CYCLING ACADEMY – Hermans, Sbaragli
  • NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI – Canola, Lobato
  • WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA – Zardini, Koshevoy

 

Download the Provisional Entry List of the 102nd GranPiemonte NamedSport.

 

112th Il Lombardia NamedSport – Saturday 13 October (24 teams: 18 UCI WorldTeams and 6 UCI Professional Continental Teams)

  • AG2R LA MONDIALE – Bardet, Gallopin
  • ASTANA PRO TEAM – Fuglsang, Sanchez
  • BAHRAIN – MERIDA – Nibali, Mohoric
  • BMC RACING TEAM – Van Avermaet, Dennis
  • BORA – HANSGROHE – Majka, Formolo
  • GROUPAMA – FDJ – Pinot, Morabito
  • LOTTO SOUDAL – Wellens, De Gendt
  • MITCHELTON – SCOTT – Simon Yates, Adam Yates
  • MOVISTAR TEAM – Valverde, Landa
  • QUICK – STEP FLOORS – Alaphilippe, Jungels
  • TEAM DIMENSION DATA – Cummings, Pauwels
  • TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE – Woods, Uran
  • TEAM KATUSHA ALPECIN – Zakarin, Spilak
  • TEAM LOTTO NL – JUMBO – Roglic, Bennett
  • TEAM SKY – Bernal, Moscon
  • TEAM SUNWEB – Kelderman, Matthews
  • TREK – SEGAFREDO – Mollema, Skujins
  • UAE TEAM EMIRATES – Rui Costa, Martin
  • ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC – Sosa, Frapporti
  • BARDIANI CSF – Ciccone, Senni
  • ISRAEL CYCLING ACADEMY – Hermans, Neilands
  • NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI – Lobato, Ponzi
  • TEAM FORTUNEO – SAMSIC – Barguil, Feillu
  • WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA – Busato, Zardini

 

Download the Provisional Entry List of the 112th Il Lombardia NamedSport.